BU'dan Blog/Makale


Fuar Hostesi Hizmetleri Neleri Kapsar?Fuar Hostesi

            Fuar hostesliği protokol karşılama geleneklerinin de bir arada kullanıldığı ürün ve hizmet tanıtımında önemli bir yere sahiptir. Firma sahibi daha genel işleri ile ilgilenirken veya müşterilerine ayrı ayrı zaman ayırırken, fuar hostesi hizmeti ile diğer misafirlerini ağırlama ve bilgilendirme kolaylığını yaşarlar. Hemen hemen her ilde ve bölgede bulunan hostes çalışanları ile daha hızlı hizmet sunulabilmektedir. Aynı zamanda aynı ilde hostes bulunması, fuardaki etkinlikler için daha iyi bilgilendirme ve sunum imkanı da sağlamaktadır.
 
 Hosteslik Hizmetleri Nelerdir?
 
            Hosteslik hizmeti verilecek hizmetin amaç ve kapsamına göre değişmektedir. İşletmelerin veya daha büyük kurumsal yapıların ve büyük organizasyonların beklentileri farklı olabildiği gibi, birden fazla farklı fuar hostesi hizmeti de talep edilebilmektedir.
 
 Ürün veya Hizmet Tanıtım Hostesliği
 
            Fuar alanlarına kurulan yüzlerce stantlar gün içinde birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır. Her ziyaretçinin beklentisi ise, fuar konusu olan ürünler veya hizmetler hakkında bilgi alabilmek ve yenilikleri takip edebilmektedir. Bu kapsamda görev yapacak olan fuar hostesi çalışanları, fuar öncesi gerekli bilgilendirme ve eğitim ile görevlerine hazırlanmaktadır. Bu eğitimde firma yetkilisi veya kurum personeli gerekli eğitimi vermekle görevli olacaktır. Aynı zamanda profesyonel hostesler genellikle ürün tanıtımlarında uzman ve tecrübelidir.
 
 Servis ve İkram Hostesliği
 
            Bir organizasyonda misafirlerin veya müşterilerin ağırlanması, çay, kahve ve yiyecek ikramlarının yapılabilmesi için talep edilen fuar hostesi hizmeti servis hostesliği olarak tanımlanır. Bu kapsamdaki fuar hostesi işlerinde daha çok genel yiyecek içecek ve ikram konusunda deneyimli personel kullanılır.
 
 Materyal Dağıtım Hostesliği
 
            Bir diğer fuar hostesi hizmeti ise tanıtım kataloğu, broşür ve materyallerin dağıtımı işleridir. Bu kategorideki işleri firma adına yapacak personel, daha önce hazırlanmış basılı materyalleri misafirlere sunarak bilgilenmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok toplantı ve organizasyonda katılımcıların kayıt ve akreditasyon işlemlerinin yürütülmesi de fuar hostesi hizmeti olarak adlandırılır.
 
 Hosteslik Hizmetlerinin Koordine Edilmesi
 
            İyi bir hizmet için hosteslerin ve hostların yönetilmesi ve iş planlaması da özel bir çalışma gerektirir. Hosteslik hizmeti ile ilgili hizmet anlaşması yapıldığı andan itibaren koordinasyon görevlisi ile hizmet alan taraf irtibat halinde olur ve çalışma süreci sürekli olarak yönetimsel olarak desteklenir.