BU'dan Blog/Makale


Fuar Ve Etkinlik Hostesliği Neden Önemlidir? 
            Fuar ve etkinliklerde görev alan hostesler, adına görev yaptıkları işletmeyi veya kurumsal yapıyı temsil ederler. Görevleri içerisinde ürün ve hizmet tanıtımının yanı sıra, karşılama, ikram ve uğurlama gibi farklı konseptlerde hizmetler bulunur. Talep edilecek hizmetin özelliğine göre de becerileri farklı fuar hostesi hizmeti sunulmaktadır.
 
 Karşılama Hostesliği Hizmeti
 
            Fuar ve etkinliklerde farklı görevleri icra eden fuar hostesi görevlileri, katılımcıları veya ziyaretçileri karşılayarak bir görev yürütürler. Bu karşılama misafirperverliğin ve ev sahipliğinin gerektirdiği bir saygınlığı ve güler yüzü ön plana çıkarır. Her misafir gittiği etkinlikte karşılanmak ister. Bu karşılama sırasında nereye gideceğini, nereden geçeceğini veya nasıl bir işlem yapması gerektiğini bilemez. Bu durumda fuar hostesi devreye giderek, ev sahipliği görevini üstlenir. Katılımcının veya misafirin kayıt işlemleri, akreditasyonları ve promosyonların dağıtımı gibi görevler hostesler tarafından yürütülür.
 
 Tanıtım ve Satış Hostesliği
 
            Fuar alanlarında her firma ürünlerinin tanıtımını ve satışını yapmak üzere stantlar kiralarlar. Bu stantlarda sürekli firma sahibi veya yetkilileri bulunamazlar. Hem satış ve tanıtım yapmak, hem de misafirler ve ziyaretçilerle ayrı ayrı ilgilenmek zor bir uğraştır. Bu gibi durumlarda fuar hostesi hizmeti devreye girer. Fuarda görevli hostesler ürün tanıtımı ve satışları ile ilgilenirler. Bunun için daha önceden ilgili ürün veya hizmet hakkında bilgilendirilmeleri gerekir. Profesyonel fuar hostesi hizmeti veren personel ürünler hakkında bilgi sahibi olmakla birlikte, özel ürünler için ayrıca bilgilendirme toplantıları veya sunumları hazırlanmalıdır.
 
 Sunum ve Moderatör Hostesliği
 
            Her etkinlik belirli faaliyetlerle başlar. Bunların başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı, açılış ve kapanış konuşmaları, hatta sunum faaliyetleri gelir. İyi bir moderatör fuar hostesi organizasyon akışına uygun hareket ederek, programın düzenli yürümesini sağlar. Gerekli protokol kuralları bilir ve uygular. Profesyonel fuar hostesi her kişinin unvanına ve kurumsal yapısına uygun hareket eder. İyi bir ses tonuna ve diksiyona sahiptir.
 
 Hosteslerde Kişisel Bakım ve Zerafet
 
            Her hostes tek tip kıyafet giyer ve organizasyon veya etkinlik içinde fark edilir. Bu farkındalık, katılımcıların kimlerden yardım alacağı veya kimlerle muhatap olacaklarının göstergesidir. Kişisel bakım ve zerafet, görev yaptığı standın ciddiyeti ve kurumsal kimliği gösterir.